Rejestracja
(34) 324 51 57

Test wysiłkowy

Badanie wysiłkowe EKG (inaczej test wysiłkowy EKG) polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego, jakim jest marsz na bieżni z ruchomym chodnikiem. W czasie wysiłku mogą w zapisie EKG pojawić się zmiany, które nie występują w zwykłym, spoczynkowym badaniu EKG. Badanie zwykle trwa 7-14 minut, czas badania zależy od wydolności fizycznej badanego oraz wielu innych parametrów ocenianych przez lekarza wykonującego badanie. Na klatce piersiowej zostaje przyklejonych 10 jednorazowych czujników (elektrod). Zwykle test wysiłkowy składa się z kilku etapów, w czasie których co 3 minuty zwiększane jest obciążenie (zwiększa się kąt nachylenia i prędkość bieżni).

Badanie wykonuje się:

  • przy podejrzeniu choroby wieńcowej (najczęściej bóle w klatce piersiowej),
  • po zawale serca,
  • po zabiegu rozszerzenia zwężonych tętnic wieńcowych za pomocą balonu lub założeniu sprężynki rozszerzającej chorą tętnicę (tzw. stent), aby ocenić, czy nastąpiła poprawa ukrwienia serca, po operacji serca (by-pass), aby ocenić, czy nastąpiła poprawa ukrwienia serca.

Badanie służy do:

  • wykrywania niedokrwienia mięśnia sercowego (choroby niedokrwiennej serca), oceny arytmii (zaburzeń w rytmie pracy serca) podczas wysiłku,
  • u osób z zaburzeniami w rytmie pracy serca niekiedy trzeba wykonać test wysiłkowy, aby sprawdzić czy w stanie wysiłku fizycznego nie pojawia się groźna dla pacjenta arytmia, oceny ciśnienia tętniczego,
  • w czasie wysiłku mogą występować nieprawidłowe wartości ciśnienia, które w życiu codziennym mogą zagrażać pacjentowi, oceny wydolności fizycznej pacjenta.

W trakcie badania mogą u osób chorych pojawić się objawy niedokrwienia lub niewydolności serca:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • zawroty głowy.

Objawy najczęściej ustępują po zakończeniu badania - należy o nich poinformować prowadzącego badanie lekarza.

U osób z zaawansowaną chorobą wieńcową może dojść do zaostrzenia dolegliwości oraz konieczności umieszczenia pacjenta w szpitalu.

UWAGA! W dniu badania pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę - chyba, że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej, Dwie godziny przed badaniem nie wolno spożywać kawy i palić tytoniu.

Powrót